Kupiłeś Steam Decka? Oto najważniejsze porady dla nowych graczy! #steamdeck #steamdeckpolska



Kupiłeś Steam Decka? Oto najważniejsze porady dla nowych graczy! #steamdeck #steamdeckpolska

Kupiłeś Steam Decka? Oto najważniejsze porady dla nowych graczy! #steamdeck #steamdeckpolska

#steamdeck #steamdeckpolska #greatondeck
Polska grupa na FB:
https://www.facebook.com/groups/greatondeckpolska

Kurator Steam:

https://store.steampowered.com/curator/42167844-Great-on-Deck/
Strona:
https://greatondeck.net/

0:00 Intro
0:14 O Proton GE
2:12 Gry niesprawdzone i niezweryfikowane
3:34 Nakładka wydajności gier
4:13 Limter odświeżania ekranu i FPS
5:11 Ograniczanie poziomu mocy w celu oszczędzania baterii
5:31 Możliwość ustawienia niestandardowej rozdzielczości
6:07 O skalowaniu AMD FSR 1.0
6:55 Układy sterowania dla gier bez obsługi gamepada

Najważniejsze tricki i porady dla nowych użytkowników Steam Decka.
I. GE Proton
Jest to nakładka, która nie jest w żaden sposób związana z Valve, a tworzona przez użytkowników. GE to alternatywne narzędzie, które potrafi naprawić sporo problemów w grach, a nawet w niektórych przypadkach zwiększyć ich wydajność. Dzięki niemu uruchomimy wiele niewspieranych gier, naprawimy niedziałające cutscenki czy też crashe.

Proces instalacji jest banalny, a GE Proton możemy aktywować indywidualnie dla każdej produkcji.

Aby zacząć instalację, przełączamy Steam Decka do trybu pulpitu.

Następnie uruchamiamy aplikację Discover, która jest biblioteką darmowych programów ze zautomatyzowanym procesem instalacji.

W polu wyszukiwania wpisujemy po prostu Proton. Możemy to zrobić za pomocą klawiatury ekranowej wciskając jedocześnie przycisk Steam + X.

W górnej części listy aplikacji powinien pokazać się nam ProtonUP – qt. Klikamy na Install.
Następnie klikamy na logo steam decka w lewej dolnej części ekranu, przechodzimy do All Aplications i szukamy Proton UP – lista jest ułożona alfabetycznie.

W miejscu „install for” upewniamy się, że zaznaczony jest Steam i klikamy na Add Version.
Jako „Compatibility tool” zostawiamy GE-Proton i wybieramy najnowszą wersję.

Klikamy na Install.

Po zakończeniu instalacji możemy wrócić do trybu gry.

GE Proton aktywujemy dla danego tytuły w zakładce kompatybilności gry. Klikamy na ikonę koła zębatego, wybieramy Właściwości…. i kategorii Kompatybilność zaznaczamy „Wymuś użycie określonego narzędzia zgodności Steam Play. Z listy wybieramy pobrany wcześniej GE Proton.

II. Gry nieobsługiwane i niesprawdzone

Kolejnym tematem, który chcę poruszyć jest kompatybilność gier. Valve ma całkiem ciekawy system, który klasyfikuje jak dana gra działa na Steam Decku, jednak nie zawsze warto się nim kierować. Wielokrotnie zdarzało się, że zweryfikowane gry przestawały działać, ostatnio przykładowo ten problem dotknął produkcję od Electronic Arts, gdzie domyślny launcher Origin został zastąpiony przez EA App. Od tego momentu większość produkcji przestała działać, chociaż wciąż posiadają zielone światło. Cóż, problemy z kompatybilnością to chyba największa wada Steam Decka i główny powód, dla którego nie można nazwać go konsolą.

Z drugiej jednak strony, wiele gier niezweryfikowanych czy uznanych za niegrywalne działa prawidłowo. Często wystarczy użyć wspomnianego przeze mnie na początku Protona GE, aby naprawić wszystkie problemy.

Jak w takim razie weryfikować dodatkowo działanie gier na Steam Deck?

Polecam przede wszystkim stronę Protondb.com, gdzie znajdziecie informacje na temat większości tytułów wraz z komentarzami pisanymi przez użytkowników Linuxa.

Oprócz tego mogę skromnie polecić mojego kuratora na Steam o zaskakującym tytule Great on Deck, gdzie opisuję wiele niezweryfikowanych produkcji.
https://store.steampowered.com/curator/42167844-Great-on-Deck/
https://greatondeck.net/

III. Nakładka wydajności gier
Skoro już jesteśmy przy grach to warto omówić sposoby na ich optymalizację. Wiele gier działa bardzo solidnie na domyślnych ustawieniach graficznych, ale zawsze polecam je dodatkowo zoptymalizować. Bardzo pomocna jest tutaj nakładka wydajności gier. Znajdziemy ja w menu podręcznym Steam Decka po naciśnięciu przycisku z trzema kropkami (…).
Przechodzimy do zakładki Wydajność i z jej poziomu możemy wybrać 4 typy nakładki, gdzie każda kolejna udziela nam więcej informacji o tym, jak działa dana gra.
Na poziomie pierwszym mamy po prostu licznik klatek na sekundę, ale już na drugim możemy zobaczyć linię, która informuje nas o poziomie płynności danej gry. Im bardziej jest wypłaszczona tym gra działa lepiej.
IV. Limiter odświeżania ekranu i FPS
Warto w tym momencie poruszyć temat limtera klatek na sekundę oraz manualnych ustawień odświeżania ekranu – w zależności od złożoności oprawy graficznej danego tytułu czy też jego optymalizacji warto skorzystać z tych funkcji w celu zapewnienia sobie najlepszej płynności.

Funkcja, która jest doskonale znana użytkownikom Playstation 5 to blokada na 40 klatek na sekundę. O ile w przypadku konsoli skorzystamy z tego jeśli posiadamy wyświetlacz obsługujący 120 Hz, tak w Steam Decku możemy manipulować odświeżaniem od 40 do 60 Hz.
Dlaczego akurat 40Hz? Jest to złoty środek pomiędzy 30 a 60 klatkami zapewniający bardzo dobrą płynność, stosunkowo niski input lag i lepszy czas pracy na baterii.

Comments are closed.